Mánie
Porucha nálady; předstupni jsou elace a hypomanie. Výrazná povznesenost, energie, neklid, potřeba něco dělat, mluvit…, extrémní sebedůvěra, ztráta zábran, utrácení, sexuální dobrodružství. Při snaze zabránit člověku v mánii v uskutečňování jeho záměrů se objevuje značná nelibost až násilnosti. Po „vystřízlivění“ se objevují výčitky…
Mediace
Mediace (z lat. mediare = „být uprostřed“, z toho česky zprostředkování) je způsob pokojného řešení sporů a konfliktů, jehož cílem je dohoda. Uplatňuje se v právu i mimo ně, zahrnuta jsou v ní nejen právní, ale vždy také psychologická či sociální specifika.
Meditace
Technika sloužící k „práci na sobě“. Cílem meditace je zejména kultivace mysli (její zklidnění) a získání vhledu (ať už do smyslu lidské existence a vesmíru nebo do osobních záležitostí). Někdy tento pojem označuje i prosté rozumové přemítání a v některých náboženstvích také určité druhy modlitby.
Megafagie
Příjem nadměrného množství potravy, žravost, častěji hyperfagie. Je součást ímnoha poruch příjmu potravy, u Klein-Levinova syndromu, poruch nálady…
Melancholie
Chorobný smutek, depresivní nálada. Normální, nepatologický zármutek má nějakou příčinu a ohraničenou dobu trvání; melancholie pochopitelnou příčinu nemá a bez léčby trvá dlouho. Dnes se tento pojem už příliš neužívá, nahrazen termínem deprese.
Mentální anorexie
Porucha příjmu potravy, záměrné snižování váhy vedoucí až k podvýživě, avitaminóze (nedostatek vitamínů), amenorei u žen (zastavení menstruace)…, asi 10% případů končí smrtí. K redukci hmotnosti se používá omezení příjmu jídla, cvičení, užívání laxativ (projímadla), anorektik (léky potlačující chuť k jídlu) a diuretik (látky…
Mentální bulimie
Porucha příjmu potravy, epizody hyperfagie (nadměrného příjmu potravy) se střídají s redukčními epizodami (hubnutí); též nervová hyperorexie. Po hyperfagii často následuje snaha se jídla zbavit – zvracením nebo užíváním laxativ (projímadla); opakované zvracení vyvolává mnoho komplikací, tělu chybí řada látek, kazí…
Mentální postižení
Vývojová porucha, která postihuje všechny složky osobnosti (tělesnou, duševní a sociální). V různé intenzitě se dále projevuje snížení rozumových schopností. To se odráží na kvalitě vnímání, myšlení, představ, paměti, pozornosti a řečových schopnostech.
Mentální retardace
Nedostatečný nebo zastavený duševní vývoj; týká se zejména kognitivních funkcí – myšlení, řeči, učení, paměti, pozornosti… Stanovuje se pomocí testů inteligence a schopností člověka obstát v běžném životě. Dle závažnosti lehká, střední, těžká nebo hluboká mentální retardace.
Mezigenerační aktivity
Program, ve kterém probíhá vzájemné učení a obohacování mezi mladší a starší generací, jež má být přínosné pro jedince i společnost.
Migréna
Bolest hlavy, obvykle buď v pravé nebo levé polovině; dále nechuť k jídlu až zvracení, smyslové poruchy Příčinou jsou poruchy krevního zásobení mozku.
Misúzus
Špatné užívání. Často se týká drog nebo léků. Pojem blízký pojmu abúzus – zneužívání, nadměrné užívání.
Motivace
psychický proces vedoucí k energetizaci organismu. Motivace usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. Vyjadřuje souhrn všech skutečností – radost, zvídavost, pozitivní pocity, radostné očekávání, které podporují nebo tlumí jedince, aby něco konal nebo nekonal.
Mozkové posilovny
Tréninkový program na posílení kognitivních funkcí mozku; zábavné lekce trénování paměti a mozkového joggingu.