Narkolepsie
Neovladatelné návaly spánku kdykoli během dne; člověk se zpravidla zhroutí (kataplexie), spí a je riziko poranění při pádu. Spánkové epizody trvají krátce a dochází ke spontánnímu probuzení.
Návyková látka
Chemická látka, jejíž požití mění stav vědomí a může vyvolat závislost, bažení po opětovné aplikaci, přes návyk až po závislost, kdy je droga zneužívána a stává určující složkou života postiženého.
Nebenzodiazepinová hypnotika
Léky jiné struktury než nejobvyklejší benzodiazepiny sloužící k navození a udržení spánku. (barbituráty, glutetimid, chloralové deriváty, metachalon, paraldehyd…)
Neformální pečující
Většinou nemají odborné specifické vzdělání a nejsou za tuto službu a pomoc placeni, kromě péče o své blízké vykonávají neformální pečující často ještě svoje „civilní“ zaměstnání a jejich pomoc blízkým je založena na lidských vztazích.
Neorganická hypersomnie
Zvýšená potřeba spánku, denní ospalost, případně problematické a dlouhé probouzení; člověk spí normální dobu a přesto se cítí nevyspalý. Že jde o hypersomnii neorganickou znamená, že somaticky (tělesně) je člověk v pořádku. Pokud člověk nespí dostatečně a je pak přes den unavený, nejde o hypersomnii.
Neurastenie
Porucha z kategorie neuróz neboli úzkostných poruch. Hlavním příznakem je slabost, úzkostnost, pocit vyčerpání, snadná unavitelnost, snížená motivace, nesoustředěnost, nevýkonnost, svalové bolesti, poruchy spánku; člověk je emočně labilní, snadno se rozzlobí nebo rozlítostní, není schopen se uvolnit ani radovat.
Neurotická porucha (neuróza)
Psychická porucha, v níž dominuje úzkost. Bez somatické (tělesné) příčiny; neurotik má normální orientaci v realitě, netrpí bludy ani halucinacemi a chová se v mezích. Dnes se termín neurotická porucha nebo neuróza oficiálně příliš neužívá, tato skupina poruch patří po úzkostné poruchy, např. obsedantně-kompulzivní…
Noční děsy
Ataky strachu a úzkosti během spánku – člověk často křičí, mlátí kolem sebe rukama i nohama, běhá po místnosti…zpravidla v první polovině spánku. Po probuzení si člověk nic nebo téměř nic z obsahu děsu nepamatuje – což je zásadní rozdíl mezi nočním děsem a noční…
Noční můry
Živé sny s nepříjemným obsahem – obvykle se týkají ohrožení, smrti… Po probuzení si člověk vše detailně pamatuje – což je zásadní rozdíl mezi nočním děsem a noční můrou.
Nozofobie
Chorobný strach z nemoci. Patří mezi úzkostné poruchy, izolované fobie.